W USA codziennie wychodzi ponad 60 mln egzemplarzy gazet. Prawie 70% tych nakładów ląduje w koszach na śmieci. Gdyby poddać recyklingowi tylko niedzielne wydania amerykańskiej prasy, bylibyśmy w stanie ocalić pół miliona drzew tygodniowo.

To tylko jeden, choć bardzo obrazowy przykład, jak mocno każdego dnia przyczyniamy się do zaśmiecania środowiska naturalnego. Tymczasem wystarczyłaby codzienna staranność, szereg dobrych nawyków w naszym prywatnym i zawodowym życiu, aby ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów. Skanska, szwedzki deweloper, sporządził zestaw pięciu dobrych praktyk – reguł, które mogą stanowić inspirację dla każdego z nas.

Minimalizm zakupowy

Aby zadbać o środowisko, a jednocześnie zaoszczędzić, warto spojrzeć na segregację odpadów jako na skutek; możemy zwalczać jego przyczynę. Na wyjątkowy ruch zdecydowała się 24-letnia Amerykanka Lauren Singer, która ograniczyła wytwarzane przez siebie odpady do zera. Choć wydaje się to niemal niemożliwe, kilka prostych zasad pozwoliło zrealizować to założenie. Precyzyjne listy pozwalające uniknąć kompulsywnych zakupów, niepakowane (organiczne i naturalne) produkty spożywcze czy własnej produkcji kosmetyki ze środków codziennego użytku – to tylko niektóre ze sposobów, które pozwoliły jej nie wytwarzać śmieci od ponad dwóch lat. Pozwoliło to jej otworzyć firmę, zajmującą się sprzedażą ekologicznych produktów. Nie każdy z nas może podjąć się tak radykalnego wyzwania. Ale małymi krokami, dlaczego nie?

Naturalne źródło energii

Prawie połowa Polaków (45% wg badań TNS OBOP) najchętniej w swoich gospodarstwach wykorzystywałaby energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, energię w naszym domu możemy już nie tylko oszczędzać, ale także produkować. Jednym z najpopularniejszych w Polsce systemów energooszczędnych są kolektory słoneczne. Analizy wskazują, że także osoby nie korzystające dotąd z zielonych rozwiązań deklarują, że gdyby miały zainwestować w tego rodzaju systemy, w pierwszej kolejności wykorzystałyby właśnie kolektory słoneczne (badanie Krajowego Planu Rozwoju Mikroinstalacji Odnawialnych Źródeł Energii do 2020 roku). Chęć inwestowania w małe, przydomowe źródła energii odnawialnej jest także związana z oczekiwanym okresem zwrotu kosztów inwestycji. Dobrze dobrany i zamontowany system fotowoltaiczny to inwestycja, która bardzo szybko wraca do domowego portfela – za pomocą tego systemu możemy wygenerować oszczędności rzędu 90% w skali roku.

Dom z certyfikatem

Wielu deweloperów mieszkaniowych wprowadza do swoich ofert zielone rozwiązania, minimalizujące negatywny wpływ na środowisko i generujące realne oszczędności w budżecie domowym. Są i tacy, którzy robią jeszcze więcej; przykładem jest warszawskie Osiedle Mickiewicza. Jest to pierwszy w Polsce i jeden z 450 w Europie budynek mieszkalny certyfikowany w systemie BREEAM (potwierdzenie nie tylko wysokiej jakości, ale także efektywności energetycznej inwestycji). „Na osiedlu zostanie zastosowany między innymi centralny system zmiękczający wodę, który umożliwia znacznie mniejsze użycie detergentów i wydłuża żywotność sprzętu AGD oraz stacja mycia rowerów z użyciem wody deszczowej. Dodatkowo wszystkie wykorzystane materiały budowlane posiadają odpowiednie certyfikaty jakości i są antyalergiczne, a nad samym procesem budowy oraz florą i fauną w jej otoczeniu czuwa ekolog wraz z zespołem ekspertów ds. BREEAM” — mówi Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży w Skanska Residential Development Poland (inwestor Osiedla Mickiewicza w Warszawie). Każdy mieszkaniec Osiedla Mickiewicza otrzyma także specjalny Przewodnik z rekomendacjami dotyczącymi wyposażenia, wykończenia i użytkowania mieszkań, które pozwolą zmniejszyć zużycie energii i wody.

Sprzątanie bez detergentów

Powszechnie używane środki czystości wpływają niekorzystnie zarówno na nasze zdrowie, jak i otoczenie. Przedostające się do środowiska naturalnego szkodliwe substancje wraz z wodą i żywnością trafiają do naszego organizmu, w konsekwencji wywołując różnego rodzaju alergie. Trafiające do wód ściekowych detergenty przyczyniają się do wydzielania substancji trujących m.in. metanu i siarkowodoru, a w wyniku zachodzących procesów mogą doprowadzić do zniszczenia zbiorników wodnych. Ponadto detergenty to także plastikowe opakowanie, a co za tym idzie energia zużyta na ich wyprodukowanie. Istnieje jednak alternatywa. W naszych domach znajdziemy wiele produktów, takich jak ocet, soda oczyszczona, cytryna czy różnego rodzaju olejki eteryczne, które z powodzeniem możemy wykorzystać do stworzenia własnych środków czystości. Takie domowe produkty są znacznie zdrowsze, a skutecznością nie ustępują detergentom ze sklepowych półek. Przepisy na domowe detergenty z łatwością znajdziemy na portalach internetowych promujących zielony styl życia.

A może wege?

Choć dieta wegetariańska wciąż budzi kontrowersje, jest to jeden z najbardziej efektywnych sposobów, w jaki możemy zminimalizować swój negatywny wpływ na środowisko. Hodowla i produkcja mięsa na świecie generuje więcej CO2 niż cały transport samochodowy. To problem, który znacząco oddziałuje na zmiany klimatyczne, nie tylko poprzez produkcję gazów cieplarnianych, ale także olbrzymie zużycie wody i energii. Z pomocą przychodzą instytucje dbające o ochronę zwierząt i ochronę środowiska, proponując wielbicielom mięsa takie akcje jak „Zostań wege na 30 dni”. I nawet jeśli nie wyobrażamy sobie diety bez mięsa, to tego typu inicjatywy są dobrym sposobem na ograniczanie jego spożycia. Dla ułatwienia decyzji, fundacje wspomagają uczestników m.in. poprzez wysyłanie im codziennych wiadomości ze wskazówkami i ciekawostkami dotyczącymi diety pozbawionej mięsa, a także dostarczanie przykładowych jadłospisów, przepisów na dania wege oraz porady żywieniowe. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie ograniczyć ilości spożywanego mięsa, warto zastępować czerwone mięso, przede wszystkim wołowinę, której produkcja wymaga największych pokładów energii, innym rodzajem np. drobiem.

partnerem-merytorycznym2

zobacz komentarze

Wideo

Więcej wideo