„Dyrektor firmy jako Lean Menedżer” to powieść, która poprzez wiarygodną historię lidera, wyjaśnia czytelnikom reguły rządzące „szczupłym” podejściem do zarządzania procesami w firmie.

Mamy do czynienia ze sprawnie poprowadzoną opowieścią, której wiele wątków może wydać się bardzo bliskich życiu każdego menedżera, pracownika korporacji, lidera, przedsiębiorcy. Na przeszło czterystu stronach przyglądamy się historii Andrew Warda zmagającego się z losem fabryki we Francji. Jego wieloletnie doświadczenia zawodowe powinny znakomicie się tu sprawdzić. Doradzał organizacjom i podejmował decyzje na całym świecie, podróże służbowe były częścią jego życia. Ale i czasy były zupełnie inne, rynki w skali globalnej dynamicznie się rozwijały. Wszyscy z podziwem przyglądali się wzrostom w Chinach, Indiach, Brazylii czy Europie Środkowowschodniej, i snuli optymistyczne plany. Przyszedł jednak kryzys na rynkach finansowych, a wraz z nim tąpnięcie wielu gospodarek. Przedsiębiorcy i liderzy zaczęli się niepokoić o przyszłość biznesu. Problemy dotknęły także przedsiębiorstwa, którego zarządzanie powierzono bohaterowi książki. Choć jest to powieść (nazywana niekiedy „powieścią biznesową”), to jednak historia Warda nie jest tu najważniejsza. Kluczowe są dylematy i rozwiązania, które towarzyszą podejmowanym przez niego decyzjom. Andrew zainspirowany amerykańskim liderem, rozpoczyna swoją przygodę z lean.

Lekka forma sprzyja lekturze bogatej w pojęcia związane z Lean Management. Czytelnik pozna szereg narzędzi pochodzących z japońskiej kultury zarządzania organizacją, różnicę między tradycyjnym podejściem a „szczupłym”. Przede wszystkim jednak — co niezwykle istotne z perspektywy transformacji organizacji — zrozumie, jak ważna jest postawa ludzi. Jak wiele zależy od każdego pracownika, w jaki sposób menedżer może wpłynąć na ich motywację i jak bardzo przekłada się to na produktywność przedsiębiorstwa.

— kr

M. Balle, F. Balle, Dyrektor firmy jako Lean Menedżer. Powieść o transformacji przedsiębiorstwa. Przeł. R. Jańska, T. Sobczyk, M. Jakubik. Wrocław 2012.

partnerem-merytorycznym2

zobacz komentarze

Wideo

Więcej wideo