Organizacje już teraz powinny rozpocząć przygotowania do wejścia na rynek nowej generacji pracowników i klientów.

Chodzi oczywiście o pokolenie Z, a więc osoby urodzone między 1997 a 2003 rokiem. Za chwilę zacznie ono nadawać ton trendom rynkowym; zarówno jako odbiorca dóbr i usług, jak i ich wytwórca czy dostawca. Oznacza to potrzebę dokładnego rozpoznania profilu tych ludzi ze strony firm. Niedługo bowiem organizacje będą ich rekrutować i dopasowywać do nich oferty.

Cyfrowa rzeczywistość i edukacja

Autorzy raportu „What if the next big disruptor isn’t a what, but a who?” (EY, maj 2016) zauważają fundamentalną różnicę między generacją Z a wcześniejszymi pokoleniami: zaawansowanie cyfrowe. Będziemy mieć do czynienia z ludźmi, którzy nie znają czasów sprzed mediów społecznościowych czy urządzeń mobilnych stale połączonych z siecią. Świat online jest dla nich naturalną przestrzenią. O ile już o wcześniejszych pokoleniach mówiło się, że nie dzielą świata na „offline” i „online”, generacja Z jest zaawansowana cyfrowo jeszcze mocniej oraz znacznie śmielej korzysta z możliwości i zasobów w sieci.

Rodzice najmłodszej generacji wchodzącej właśnie w dorosłość kładą dużo mocniejszy niż w przypadku innych pokoleń nacisk na edukację dzieci. Dają też im większą autonomię w podejmowaniu decyzji (np. 93% rodziców pokolenia Z przyznaje, że ich dzieci mają wpływ na wydatki domowe; wg Cassandra Report 2015).


Jak działają wielkie organizacje — dowiedz się podczas konferencji STRATEGIA LEAN.

sprawdź szczegóły na stronie: www.konferencja.leanpassion.pl 


Myśl o własnym biznesie

Młodzi z pokolenia Z są ambitni. Większość (ponad 60%) myśli o własnym biznesie i nie chce pracować na etacie. Takie cechy, jak ryzyko w biznesie, potrzeba innowacyjnego podejścia do projektów oraz kreatywność są dla nich czymś  naturalnym. Jak zauważają autorzy raportu EY, porażka (np. upadek pierwszej własnej firmy) to część ryzyka wpisanego w biznes i sposób na wyciąganie wniosków na przyszłość. Zdecydowana większość z pokolenia Z aktywnie i praktycznie spędza czas wolny — dba o własny rozwój (High School Careers Study, Millenial Branding, 2014).
Wkrótce potencjał zakupowy tego pokolenia może być kluczowy dla wielu branż i rynków; już teraz siła nabywcza tych młodych konsumentów szacowana jest na 44 mld dol.

„Młodzi klienci stają się coraz bardziej wymagający i zaawansowani technologicznie. Nie czują się petentami, stawiają warunki i mają wysokie oczekiwania. Są w stanie bardzo łatwo porównać oferty i zaciągnąć niezależną opinię na forach społecznościach. Już dziś wiele przedsiębiorstw dostrzega potrzebę zmiany strategii komunikacji z klientem. Coraz większego znaczenia nabierają elektroniczne kanały sprzedaży, spójna polityka zarządzania kanałami (omnichannel), czy agenda cyfrowa (digital agenda)” — mówi Krzysztof Pigłowski, partner w dziale doradztwa biznesowego EY.

Jak pozyskać ich lojalność?

Według ekspertów EY, organizacje powinny zwrócić na trzy kluczowe elementy, które mogą pomóc w budowaniu relacji z pokoleniem Z i zyskaniu ich lojalności.
Zmienność. Firmy powinny przyjąć regułę, że potrzeby nowych konsumentów będą płynne, często ulegając zmianom. Główny w tym kontekście nacisk należy położyć na jak najlepsze dopasowanie usługi bądź produktu do potrzeb konsumenta (personalizacja w jeszcze większym stopniu, niż dotychczas).
Współautorstwo. Trend w postaci „oddawania” marki w posiadanie klientom zaczął się już jakiś czas temu. Konsumenci chętniej pokochają markę, jeśli mają na nią realny wpływ. Wydaje się, że kierunek ten utrwali się jeszcze bardziej w przypadku generacji Z. Dialog z klientem to tylko połowa sukcesu; firma musi zadbać, aby konsument mógł sięgnąć do jej ofertę wówczas, kiedy ma taką potrzebę, w jak najprostszy i szybki sposób. A jeszcze lepiej, żeby miał przy tym „fun” i świadomość, że otrzymał atrakcyjną propozycję.
Szacunek. Organizacje muszą nastawić się na sprawną komunikację z nowym pokoleniem. Taką, która będzie opierać się na wartościach oraz szacunku wobec tych konsumentów. To marka w coraz większym stopniu będzie wykazywać lojalność wobec odbiorcy, nie na odwrót.
partnerem-merytorycznym2

Idą nowi pracownicy

Jak zauważa dr Karol Raźniewski, dyrektor w zespole People Advisory Services EY Polska, pokolenie Z wymaga także specyficznych motywatorów w pracy. Stąd nowe wyzwania stojące przed działami HR. Zwłaszcza że niski poziom bezrobocia sprzyja rosnącym wymaganiom przyszłych pracowników. „Jeszcze większa koncentracja na perspektywach rozwojowych, a nie na bieżącym wynagrodzeniu gotówkowym, to wyróżniki tego pokolenia. Młode pokolenie, które już pojawia się u pracodawców stawia na multidyscyplinarność, czyli łączenie różnych dziedzin wiedzy w nowy, innowacyjny efekt. Pracodawcy, którzy będą w stanie wykorzystać tę kreatywność wygrają wyścig o te najbardziej utalentowane osoby” — wyjaśnia dr Karol Raźniewski.

zobacz komentarze

Wideo

Więcej wideo