W jaki sposób wykorzystać potencjał ludzi, poszczególnych jednostek, ich talenty i wiedzę? Tak, aby stale doskonalić organizację. Rozwiązaniem jest trening, taki jak Oscars Academy.

image001-2

Każdego z nas wyróżniają pewne cechy osobowościowe; mamy mocne i słabe strony — w każdej z życiowych ról, również jako pracownicy. Wydawałoby się, że do sukcesu firmy potrzebna jest jednorodność, zwłaszcza jeśli chodzi o pracę w zespołach. Tymczasem wiele badań, jak i historii sukcesu organizacji wskazuje, że wygrywają te firmy, które umiejętnie wykorzystają unikatowe cechy poszczególnych ludzi.

2 modele zarządzania kapitałem ludzkim

Modeli jest oczywiście wiele. Warto wspomnieć o tych, które dziś zdobywają wielką popularność na całym świecie:

— organizacje turkusowe, czyli podejście opisane przez Frederica Lalouxa, belgijskiego coacha i doradcę, autora głośnej książki „Pracować inaczej” (w Polsce wydanej przez Studio Emka w 2015 roku);

— wykorzystanie „mocy” introwertyków; to ludzie, którzy niekoniecznie skupieni są na własnej ścieżce kariery, lecz wspólnych celach firmy, już jak najbardziej; trafnie opisała to Susan Cain, amerykańska trenerka specjalizująca się w introwersji i nieśmiałości ludzi, a przede wszystkim autorka bestsellera „Ciszej proszę…” (wydanego w polskim przekładzie przez Laurum w 2012 roku).

partnerem-merytorycznym2
Według Lalouxa, wiele w rozumieniu sprawności organizacji zmienia spojrzenie na nią jak na żywy organizm. „Wyobraź sobie, jak wyglądałyby miejsca pracy, gdybyśmy przestali je projektować jako bezduszne, toporne maszyny. Co mogłyby nowe organizacje osiągać i jak by się w nich pracowało, gdybyśmy traktowali je jak żywe istoty, pozwalając, by były napędzane ewolucyjną mocą samego życia” — pisze belgijski badacz. Laloux na potrzeby książki przeanalizował szereg case studies z różnych rynków, choć głównie brytyjskich start—upów. Wiele z nich działa wedle opisanego przez niego modelu. Więcej o turkusowych organizacjach — których w Polsce wielkim orędownikiem jest prof. Andrzej Blike (jak sam przyznaje, po lekturze „Pracować inaczej”) — tutaj: „W stronę organizacji bez patologii”.

Trenuj, czyli stwórz zespół

Budowanie skutecznych zespołów ludzkich wymaga jednak poświęcenia ze strony liderów. Podobnie jak w sportach zespołowych, drużyna może składać się z gwiazd i ciężko pracujących „rzemieślników”. Wybitna jednostka w drużynie piłkarskiej niewiele jednak zdziała bez wsparcia swych kolegów. Stąd olbrzymie znaczenie mają role, jakie przypisze się poszczególnym graczom. To zadanie spoczywające na trenerze — dobry coach optymalnie wykorzysta największe atuty poszczególnych piłkarzy. I sprawi, że zespół będzie sprawnym mechanizmem odnoszącym sukcesy. Podobnie jest w biznesie — bez treningu ani rusz. Doskonałym przykładem takiego ćwiczenia skierowanego do zespołu ludzi o różnorodnych cechach (a mających ze sobą na co dzień współpracować), jest Oscars Academy. To jeden z Leanspiratorów, autorskich produktów firmy Leanpassion (więcej na ten temat: tutaj).

leanspirator lean oscars

Oscars Academy to gra komunikacyjna, która opiera się na improwizacji scenicznej z wykorzystaniem rekwizytów oraz rywalizacji między zespołami. Celem jest zakomunikowanie wcześniej zadanego tematu związanego z rozwojem organizacji. Wyobraźmy sobie jakieś hasło (jakąś dowolną treść) i zadanie spoczywające na zespole: w metaforyczny sposób przekazania go drugiemu z zespołów, improwizując na scenie. Celem jest przekazanie ważnych dla organizacji informacji poprzez zabawę, a także integracja i wdrożenie ról w organizacji. Oscars Academy trwa przeważnie kilka godzin, a adresowany jest zarówno do pracowników liniowych, jak i menedżerów i liderów (różnorodność w drużynie jest wartością!). Całość spotkania uwieńczone jest ceremonią rozdaniem statuetek – Oskarów.

przebieg

Korzyści, które wprost płyną z przeprowadzenia pod okiem ekspertów Leanpassion tego zadania, to:
— budowanie kompetencji związanych z komunikacją wewnętrzną i interakcją;
— trening w zakresie zarządzania relacjami;
— nauka poprzez grę praktycznych umiejętności rozumienia i interpretowania idei (np. misji i wizji bądź strategii organizacji).

Oscars Academy to tylko jeden z Leanspiratorów, jakie przygotowują specjaliści z Leanpassion. Wcześniej pisaliśmy również o Lean Champions Cup – drużynowych rozgrywkach w doskonaleniu procesów. Efekt? Zespół zgrany jak drużyna na boisku!

lcc

— Krzysztof Ratnicyn

sprawdzam

zobacz komentarze

Wideo

Więcej wideo