Przyszłość smart city to między innymi inteligentne rozwiązania oświetleniowe w przestrzeni publicznej. Oszczędne i zarządzane w pełni cyfrowo.

Podczas niedawnych targów Light + Building 2016, firma Philips Lighting zaprezentowała dwa unikalne rozwiązania: DigiStreet oraz CityTouch. Ideą tych technologii jest integracja oświetlenia miejskiego w jeden system zarządzany cyfrowo oraz minimalizacja zużycia energii. Poza tym, rozwiązanie te zmierzają ku integracji z Internetem Rzeczy. W jaki sposób?

Smart, czyli oszczędnie

Philips Lighting w ramach globalnego partnerstwa z operatorem Vodafone, wdraża system bezprzewodowego zintegrowanego oświetlenia miejskiego. System Philips CityTouch został już wdrożony w 530 lokalizacjach w 33 krajach, a korzyści z niego płynące to wysoka jakość światła, oszczędność i redukcja kosztów funkcjonowania systemu oświetlenia. Wprowadzono też Philips DigiStreet – pionierskie oświetlenie uliczne przyszłości, wyposażone w gniazda z czujnikami i łączność bezprzewodową. Philips DigiStreet wykorzystuje najnowszą technologię LED, która w porównaniu z konwencjonalnym oświetleniem pozwala zaoszczędzić ok. 40% energii już od pierwszego dnia użytkowania.

Pełna integracja

Wysokiej jakości oświetlenie LED poprawia jakość życia w mieście, dostarczając odpowiednie światło, które sprawia, że ulice są jaśniejsze i bardziej bezpieczne. Oprawa oświetleniowa Philips DigiStreet wyposażona jest w opcję podłączenia złącza CityTouch. Złącze umożliwia bezprzewodowe połączenie z systemem zarządzania oświetleniem miejskim Philips CityTouch. Dzięki takiemu unowocześnieniu jednostka oświetleniowa może być zdalnie monitorowana, sterowana i zarządzana. Zazwyczaj pozwala to zaoszczędzić kolejne 30% energii, oprócz wspomnianych już 40%, które daje przejście na technologię LED.
System na bieżąco przekazuje dane o stanie każdego punktu oświetleniowego (każdej lampy); operator systemu może zdalnie diagnozować problemy i wysyłać ekipy dokładnie tam, gdzie potrzebna jest interwencja. Rozwiązanie to dostarcza również kompleksowej aplikacji do zarządzania zadaniami, dzięki której można skutecznie zarządzać wszystkimi jednostkami. Oprawa oświetleniowa Philips DigiStreet jest przygotowana do współpracy z czujnikami. Na dole każdego urządzenia znajduje się uniwersalne wyjście, do którego można podłączyć czujnik. Jego funkcje są różnorodne: czujnik ruchu przyciemnia światło, kiedy nikogo nie ma w pobliżu, czujnik parkowania monitoruje dostępność okienek postojowych na drodze. Urządzania potrafią także monitorować natężenie ruchu, jakość powietrza itp. Oprawa oświetleniowa Philips DigiStreet wyposażona jest również w sterownik Philips Xitanium, który umożliwia podłączenie do oprawy oświetleniowej wiele innych czujników. Oprawy Philips DigiStreet trafią na europejski rynek jesienią 2016 roku.

partnerem-merytorycznym2

zobacz komentarze